Martin Půlpán

KDO JSEM?

Jmenuji se Martin Půlpán a narodil jsem se v Pardubicích, ale posledních několik let jsem žil a pracoval v Praze. NA PODZIM ROKU 2018 JSEM SI ZABALIL MALÝ BATOH A VYDAL SE TOULAT SVĚTEM. Z Evropy jsem přes Turecko, Írán, Kavkaz a střední Asii dojel do Číny, odkud mé kroky vedly směr jihovýchodní Asie. Bohužel po roce a půl jsem musel cestu dočasně přerušit kvůli pandemii COVID-19.

Nelétám, přepravuji se pouze po zemi. Pěšky, stopem, hromadnou dopravou nebo loděmi.

Proč cestuji?

V mém případě začalo cestování již v útlém věku, kdy jsem s rodiči jezdil po Československu s jejich turistickým kroužkem. To pravé dobrodružné cestování jsem ale začal provozovat až během studií na Vysoké škole. Jako student jsem měl možnost studovat v Maďarsku nebo Kanadě a pracovat v UK, Belgii nebo USA.

V roce 2016 jsem se rozhodl skončit s prací v marketingové firmě a plně se věnovat svým dvěma největším koníčkům. Těmi je hudba a cestování. Jako DJ jsem měl možnost cestovat po světě a být za to placen. I to mi ale bylo málo a tak od podzimu 2018 stopuji světem. Rozhodně nejsem typický low-cost cestovatel, ale také nevyhledávám ty nejluxusnější hotely a restaurace.

Celkem jsem prozatím navštívil 85 zemí (plus neuznanou republiku Abcházie) a pevně doufám, že si jednou splním svůj největší sen, kterým je navštívení všech oficiálně uznaných států světa.

PROČ LOST CZECH MAN?

Již dávno mě nebaví výlety, kdy jsem měl každý den, každou hodinu, každý kilometr pečlivě naplánované. Baví mě se toulat světem a být ztracen v cizím městě, v cizí zemi a poznávat místní kulturu, místní lidi a zajímavá zákoutí. Není nic lepšího, než když odbočíte z turisticky hlavní cesty a objevíte nějaké zajímavé místo, kde jste sám a žijete tím daným okamžikem.  Chci být ztracen, chci se toulat a chci poznávat oblasti, kam se jiní neodváží.

Martin Půlpán

Autorovy knihy