Zuzana ryšavá

Narodila jsem se 12. září 1986 v Brně, kde jsem vystudovala gymnázium a následně Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity. Mezi moje největší koníčky patří aerobik a samozřejmě psaní.

Aerobiku se intenzivně věnuji už více než deset let. Psaní mě baví ještě o něco déle, přestože svůj sen vydat knihu jsem zrealizovala až ve chvíli, kdy už jsem měla školní léta za sebou. Literatura mě bavila odjakživa. Jako malá jsem hltala jednu knížku za druhou. Stejně tak jsem si ráda vymýšlela a sepisovala vlastní příběhy. Mou první skutečnou knihou, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Egmont, je dívčí román Niky.

Kromě aerobiku a psaní mi velkou radost do života přináší především zlobivý mourovatý kocourek Charlie a moje rodina a přátelé, kteří jsou mi neutuchající inspirací pro nápady do knížek.

 

Inspirace pro moje příběhy přichází ze všech možných míst. Někdy je jím vlastní zkušenost nebo zážitky mých kamarádů, jindy mě inspiruje třeba písnička nebo fotka. A když už je nápad, stačí sednout k počítači a začít psát. Příprava knihy není otázkou dnů ani týdnů, ale spíš měsíců nebo dokonce let. I když je to hodně práce, pozorovat, jak se příběh rozvíjí a stránky přibývají, rozhodně stojí za to!

Moje první kniha nešla po dokončení ihned do tisku. Nejdříve jsem ji po kapitolách zveřejňovala na blogu a sledovala, jak se čtenářská základna zvětšuje. Teprve poté projevilo o můj román zájem nakladatelství Egmont. Brzy na to se Niky objevila na pultech knihkupectví a já jsem se oficiálně stala spisovatelkou.

Zuzana ryšavá

Autorovy knihy