Google poezie slaví sedmé výročí tištěnou knihou.

Google poezie slaví sedmé výročí tištěnou knihou.

Už jste někdy na internetu našli něco, co by vás vůbec nenapadlo hledat? Možná to byla google poezie!

Jedna ze stálic české internetové zábavy se po vydání e-knihy a představení vlastního merche odhodlala překonat další milník – oblíbené printscreeny zachycující vtipná, překvapivá či  jinak zajímavá seskupení tipů na vyhledávání získají tištěnou verzi. Pod názvem „Google poezie: Psáno našeptávačem“ vyšla pečlivě sestavená sbírka toho nejlepšího ze sedmileté  existence projektu na českém internetu, během nichž shromáždila přes 15 000 fanoušků na Facebooku. 

Půjde o ideální publikaci jak pro toho, kdo Google poezii lajkuje dlouhé roky, tak pro  někoho, kdo neví, co to Google poezie nebo našeptávač je,“ tvrdí Tomáš Miklica, spoluzakladatel projektu a hlavní autor knihy. „Díky tomu, že jde o Google poezii  v koncentrované podobě, představuje Psáno našeptávačem perfektní příležitost se  s fenoménem seznámit. Fanoušci pak najdou v knize ucelený průřez těmi nejpovedenějšími objevy a zároveň něco navíc.“

Bonusovým obsahem je zejména předmluva jazykovědce Karla Pioreckého z Ústavu pro českou literaturu a  rozhovor se zakladatelem Google Poetics, Finem Sampsou Nuotiem. Právě anglojazyčné  Google Poetics bylo v březnu 2013 inspirací pro založení české variace.

„Google poezie je za každých okolností  upřímná a na nic si nehraje. Je dostatečně drzá, avšak zůstává humorná. Vzhledem ke  svojí mnohovrstevnatosti může oslovit různé typy čtenářů, přitom ukazuje život ve své  ryzí podstatě se značně tragikomickým přesahem, který v mnoha konkrétních básních  nabývá až existenciálního rázu. To vše bez zbytečného patosu a slovní vaty,“ říká Martin Toman, který se pod knihu podepsal jako spoluautor.

Grafik Martin Stehlík pro knižní Google poezii navrhl  čtvercový formát a obecně minimalistické provedení. V detailech pak publikace hravým způsobem odkazuje na prostředí a prvky googlovského vyhledávače. Povedlo se mu graficky dotvořit nadhled, díky němuž může Google  poezie pomoci poezii jako takové, aby sestoupila z nedotknutelného piedestalu, kolem  něhož dnes opatrně a mlčky našlapujeme. To grafické zpracování zrcadlí, že Google poezie hledá a posouvá formu, jakou můžeme vyprávět příběhy. 

Za podpory GUG.cz a Impact Hubu

Pod knihu se vedle Miklici a Tomana podepsali také dva administrátoři Google poezie, její  spoluzakladatel Daniel Poláček a správce facebookové stránky Tomáš Coufal. Její vydání potom podporuje česká Google User Group (GUG.cz) a Impact Hub ČR. 

Jsem moc rád, že se Martinovi povedlo sehnat sponzory, jejichž zapojení se je logické a  nejde o nějakou nesmyslnou spolupráci, kdy by nás podpořil úplně náhodný podnik,“ kvituje Tomáš Miklica. Tak či onak pro mě vždycky bude stěžejní spokojenost fanoušků.  Pro ty to já osobně dělám už sedm let.

Doporučujeme

Příběh mladých přátel na cestách po Evropě aneb Low-cost za každou cenu.
Knihovna

Příběh mladých přátel na cestách po Evropě aneb Low-cost za každou cenu.

Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu po Evropě! Začalo to nevinně. V roce 2015 se trojice…

První kniha o fenoménu Smart Casual již v prodeji!
Knihovna

První kniha o fenoménu Smart Casual již v prodeji!

Pánové, naučte se mnohem lépe oblékat a vypadat! Po úspěšné crowdfundingové kampani na serveru…

Pan primář: Striktní strip z prostředí českého zdravotnictví k Vám přichází v knižní podobě.
Novinka

Pan primář: Striktní strip z prostředí českého zdravotnictví k Vám přichází v knižní podobě.

Pan primář vás vyléčí z iluzí! Komiksový strip ze světa klinické praxe má knižní podobu. I když o…